Melyik az az állítás, ami soha nem igaz?
…
„Nincs időm!”
Nap mint nap halljuk ezt a kifejezést, és gyakran használjuk. Gyakori eset, hogy azt hallom sok a munka, és semmire nincs idejük, miközben délelőttöket trécselnek más kollégákkal vagy félnapokat internetes játékokkal töltenek.
Néhány kivételtől eltekintve, ez csak egy a szánalmas kifogás, mert valamit nem akarunk, nem tudunk megtenni vagy van valami fontosabb, amit meg kell tennünk. Az időhiány egy áldozati szerep vállalása, hogy kivívjuk mások sajnálatát, a külső körülményeket tegyük felelőssé a helyzetért. Természetesen előfordul, amikor nincs más választás, mert a főnököd kiadja a feladatokat, és azt határidőre teljesíteni kell.
A túlóra választás, nem kényszer
Annak ellenére, hogy a munkavállalókra a kínálati oldalról nyomás nehezedhet, a túlmunka valójában a saját választás. Senki nem tart fegyvert a fejünkhöz. Az emberek nemcsak azért dolgoznak sokat, mert elvárják, hanem valamilyen homályos cél elérése érdekében: bónusz, nagyobb iroda, munkahelyi biztonság, hatalom…
Munkaidő vs szabadidő
Amikor azt hallom, hogy nincs időm a családomra, a barátaimra, hobbimra, magamra, akkor ez számomra azt jelenti, hogy a munkát mindenek fölé helyező dolgozóval állok szembe. Számára a munka a legnagyobb érték, vagyis ez az a hely, ahol fontosnak érezheti magát.
Érdemes elgondolkodni, hogy nem hazudik-e önmagának, akinek nincs semmire ideje!
Várom az olyan történeket a témában: „nincs időben, de nem hallok bele a munkába”.