HTML

Menedzsment blog

Egy fehérgalléros munkás figyel, tapasztal és megosztja gondolatait az érdeklődökkel

Friss topikok

  • Fodor Tamás János: @Barabási: Írtam egy könyvet Üzleti folyamatok fő mutatószámai (KPI és más mutatók a gyakorlatban)... (2022.08.22. 20:47) Hogyan mérhető a teljesítmény?
  • Barabási: Nemrég egyik ismerősöm, aki a reklámiparban dolgozik a következő levelet kapta: Tisztelettel üdvöz... (2011.06.06. 20:06) Ezért lettünk közgazdászok?!
  • Barabási: @tiburonazul: Szerintem nem kellene ennyi közgazdász képzését állami pénzből finanszírozni, hanem... (2011.06.05. 15:40) Életképes-e egy menedzserblog?
  • bátortenyerén: Jó a cikk, csak sajnos a lojalitás egyre ritkább állatfajta. Legalábbis én ezt tapasztalom. Az üzl... (2008.11.11. 16:21) Kétséges lojalitás

Linkblog

Haszon(talan) etika

2008.02.22. 13:31 business4ever

A magyar privatizáció „sikertörténetei” mögött mindig ott a korrupció árnyéka. A Népszabadság átvette az osztrák Format gazdasági magazin információt, hogy a Máv Cargo eladása során egy eddig a szakmában ismeretlen bt. 7,1 millió eurót kapott sikerdíjként az osztrák államvasutaktól.

Ennek kapcsán merült fel bennem, hogy vonatkoznak-e etikai szabályok az üzleti életben. A Businessweek-ben jelent meg egy cikk arról, hogy csak azok a cégek vallhatnak igazán sikeressé, melyek mindenhol betartják az etikai normákat. Bill George szerint a multiknak mindenhol ugyanazokat a normák alapján kellene cselekedniük. Már saját diákjai is vitatják ezt, inkább azt valljak, hogy a helyi sajátosságoknak megfelelően kell viselkedniük.

Vegyük például a Google esetét, elvei ellenére mégis kiegyezett Kínával az óriási bevétel reményében. Az erkölcsi normák csökkentik a tulajdonosi értéket?

Albert Carr  például a pókerjáték és az üzleti élet között von párhuzamot. A pókernek vagy egy sajátságos etikája. A póker bizalmatlanságot igényel, figyelmen kívül hagyja a barátságot és nem tiltja a blöffölést. Carr szerint ez a felfogás az üzleti életben is megtalálható. Az üzletember idejének jelentős részében úgy bánik vagy próbál bánni másokkal, ahogy reményei szerint mások nem bánnak vele.

Az analógia sántít, a pókerben a blöff elfogadott, addig az üzleti életben hallgatólagos, de ha nagy haszonnal kecsegtet, akkor megéri.

Mivel az üzleti életben a siker fokmérője a pénz (haszon), ezért etikai megfontolások csak ezután következnek. Az egyén pedig könnyen megmagyarázza, hogy személyes normája más, és csak a cég érdekében tette.

Szólj hozzá!

Címkék: etika erkölcs profit haszon máv cargo

A bejegyzés trackback címe:

https://menedzsment.blog.hu/api/trackback/id/tr84349823

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása