Újra felerősödött a felsőoktatásról szóló vita, részben a népszavazáshoz kapcsolódóan. Ezt a vitát állvitának tartom, ennél sokkal fontosabb mit is tanul az ifjúság, akik majd az ország épülésén (esetleg rombolásán) fognak munkálkodni. A Magyar Narancsban Kovács János Mátyás fejti ki véleményét Jajkiáltvány - A közgazdasági elitképzésről címmel. A Corvinus Egyetem hallgatói pedig a Corvinull blogon adnak hangot erős kritikai véleményüknek. A Konzervatórium szintúgy megpróbál a dolgok mögé nézni, ahogy más aspektusból Talián Miklós is.
A rangsorokban a magyar egyetemek sehol sincsenek. Európa legjobb 100 egyeteme között nem található magyar, az oktatók szerint a világ élvonalában vagyunk.
A közgazdász képzés, még az átlagnál is rosszabb helyzetben van. Gyakorlatilag mindenhol képeznek diplomásokat, akik még összeadni sem tudnak, de óriási arccal nevezik magukat menedzsereknek, és minimum félmilliós fizetésről álmodoznak. Elszomorító
A sokkal relevánsabb MBA képzések területén sem jobb a helyzet.
Forrás: Financial Times
A közgazdász képzés, még az átlagnál is rosszabb helyzetben van. Gyakorlatilag mindenhol képeznek diplomásokat, akik gyakran még összeadni sem tudnak, de óriási arccal nevezik magukat menedzsereknek, és minimum félmilliós fizetésről álmodoznak. Nyelv- és számviteli ismeretről ne is beszéljünk. Kommunikálni, csapatban dolgozni egyáltalán nem tudnak. Elszomorító
Miközben a felsőoktatási intézmények ontják magukból a pályakezdő diplomásokat, és a munkaerő-piac torzulásának következtében a foglalkoztatók egyre alacsonyabb szintű munkaköröket is felajánlanak a végzős fiataloknak. Ők azonban egyből sikeresek, illetve vezetők akarnak lenni, és derogál nekik a képességeiknek, végzettségüknek nem megfelelő, bár inkább az elképzeléseikkel, vágyaikkal nem összeegyeztethető munkakör. A média illetve az internet (és a valóság) kínálta mintákból sem azt látják a pályakezdők, hogy tisztességes, megfeszített munkával lehet sok pénzt keresni, karriert befutni.
Miközben jelenleg a 30-40 év közötti generáció már vezető pozícióban van, addig a fiataloknak jóval kisebb a bekerülési esélyük, akkor viszont milyen karrierpálya állhat előttük? Érdekes cikk erről a témáról a Consultation Magazinban.
Kézdi Gábor és Varga Júlia viszont a Figyelőben arról értekezett, hogy egyáltalán nem akkora probléma a jelenlegi helyzet. Szerintük a szakértők sem tudják megmondani a jövőt, ezért az érintettekre kell a döntést bízni. Szerintem viszont a fiatalok sincsenek olyan helyzetben, hogy dönteni tudnának jövőjükről, ehhez hiányzik az információ.